28 VII 2022 r. Kościół NMP

STSK

28 lipca 2022 r. Kościół NMP

Jakub Lebioda — organy

***

Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds

Klaudiusz Jania — dyrygent

W programie: utwory m.in. Giuseppe Verdiego, Franciszka Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Marca-Antoine’a Charpentiera, Charlesa Marii Widora

 

Biogramy wykonawców koncertu

Jakub Lebioda

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Gryficach w klasie fortepianu mgr Violetty Cieleckiej oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie organów prof. Bogdana Narlocha. Jest tegorocznym absolwentem studiów magisterskich na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie również w klasie organów prof. Bogdana Narlocha.

Śpiewa także w chórze Cantus Delicium, działającego przy parafii św. Ottona w Pyrzycach. Chór koncertował w wielu krajach Europie, zdobywając liczne laury na międzynarodowych konkursach. Jest czynnym organistą liturgicznym i koncertowym. Recitale organowe zaprezentował już m.in. w kościołach nadmorskich, Szczecinie, Poznaniu, Neubrandenburgu, Braunschweigu, Nowym Jorku. Zajmuje się sztuką improwizacji i kompozycji. Jest członkiem Koła Młodych Kompozytorów.

Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds

Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds powstała pod koniec 2016 roku. Działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Obecnie liczy ok. 30 członków, w skład których wchodzą uczniowie i absolwenci zarówno szkół muzycznych II stopnia, Akademii Muzycznej oraz amatorzy. Połączenie tych sił pozwoliło w krótkim czasie osiągnąć wysoki poziom artystyczny. Koncerty z udziałem orkiestry to niesamowite muzyczne doznania dla publiczności i fanów, których liczba jest coraz większa.

Pomimo krótkiej działalności orkiestra może pochwalić się wieloma sukcesami. Regularnie daje koncerty zarówno w kościołach, jak i salach koncertowych. Już w grudniu 2016 brała udział w nagraniu koncertu Barbórkowego dla Radia Silesia i Telewizji TVS. Dla nich także orkiestra nagrała program z okazji Dnia Matki, gdzie występowały gwiazdy śląskiej sceny muzycznej.

Czerwiec 2017 obfitował w niezwykłe wydarzenia, bowiem Orkiestra Koncertowa Power of Winds uczestniczyła w Ogólnopolskich obchodach roku Św.Brata Alberta – był to koncert wraz z zespołem śpiewających księży Servi Domnini Cantores, gdzie miało miejsce prawykonanie kantaty o Św. Bracie Albercie. W tym miesiącu odbył się także koncert z okazji 25-lecia koronacji Cudownego Obrazu MB Mirowskiej w Pińczowie.

W lipcu 2017 Orkiestra uczestniczyła w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu o Ojcu Ludwiku Wrodarczyku, który docelowo ma być emitowany w TVP.

We wrześniu Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds wygrała nagrodę Burmistrza Tarnowskie Góry, oraz Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach ( nagrodą jest koncert w Sali Akademii Muzycznej) na konkursie orkiestr dętych im Józefa Szweda w Tarnowskich Górach.

Orkiestra dokonała również nagrania ścieżki dźwiękowej, oraz teledysku dla festiwalu TAURON NOWA MUZYKA. W 2018 roku brała udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do III i IV serii Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich.

W maju 2019 roku wzięła udział w prestiżowym festiwalu Muzyczne Wieczory w Bazylice i występowała tam we wspólnym koncercie z chórem Santarello z Katowic oraz aktorką Małgorzatą Kożuchowską. We wrześniu zaś orkiestra wykonała spektakl 3 Krople krwi poświęcony Powstaniom Śląskim. W listopadzie zaś brała udział w sesji nagraniowej dla Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Na płycie tej gra także światowej sławy saksofonista Dave Murray oraz zespół Pasimito.

W 2021 roku orkiestra występowała razem z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jaroslava Shemeta na koncercie upamiętniającym 100 rocznicę III Powstania Śląskiego, wykonując Tryptyk Powstańczy Józefa Świdra skomponowany na solistów, chór orkiestrę symfoniczną i orkiestrę dętą. W październiku tegoż roku orkiestra występowała pod batutą Krzesimira Dębskiego, wykonując jego kompozycje.

Na swoim koncie ma także koncerty na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Reginae Silesiae Gloria, I Świętojańskim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej i Festiwalu Orkiestr Dętych w Piekarach Śląskich.

 

Klaudiusz Jania

Założyciel i kapelmistrz Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds.

Urodził się 20 maja 1984 roku w Bytomiu. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie trąbki, i fortepianu. Jest także absolwentem klasy Kompozycji i Aranżacji w Instytucie Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego, gdzie wyspecjalizował się także w grze na organach. W styczniu 2020 roku obronił pracę doktorską, uzyskując tym samym tytuł doktora sztuki w specjalności: kompozycja i teoria muzyki.

Jako muzyk stara się działać na wielu polach muzyki zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej. Jest głównym organistą Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich. Jest szefem następujących zespołów: Śląski Oktet Blaszany, Orkiestra Kameralna, Big Band MDK nr 1 w Bytomiu, Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych JANIA-BAND. Jako kompozytor i aranżer współpracuje z wieloma instytucjami kultury, zespołami, orkiestrami, chórami, a także wieloma artystami, zarówno wokalistami, instrumentalistami, jak i dyrygentami. Ma na koncie kilkanaście pozycji płytowych. Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „ Reginae Silesiae Gloria”, który odbywa się w Piekarskiej Bazylice. W 2016 roku rozpoczął pracę w charakterze wykładowcy akademickiego na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi wykłady z zakresu harmonii klasycznej, jazzowej oraz instrumentacji na orkiestrę dętą, zarówno na wydziale instrumentalnym, jak i wydziale Jazzu.