07 lipca 2022 r. Kościół św.Jacka
Manuele Barale (Włochy) – organy
***
Duet harfowy: Beata Tarnowicz-Kamińska, Juliusz Wesołowski
W programie: utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Ottorino Respighi'ego, Cesara Francka, Enrique Granadosa i Marcela Tourniera
Biogramy wykonawców koncertu
Manuele Barale
Studiował fortepian w klasie prof. Luki Solerio i Dona Carla Orecchi oraz organy w klasie prof. Giovanni’ego Parissone. Od 2008 roku kontynuował studia w klasie organów Maestro Bartolomeo Gallizio w Państwowym Konserwatorium Muzycznym im. Niccolo Paganiniego w Genui, uzyskując w 2014 roku dyplom tej uczelni.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich u Oliviera Latry, Roberta Antonello, Petera Waldnera, Roberto Mariniego i Maurice’a Clerca.
Pod kierunkiem Roberto Mariniego odbył podyplomowe studia w klasie organów w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie oraz studia w zakresie interpretacji utworów na organy pod kierunkiem kompozytora Maxa Regera, zdając końcowy egzamin celująco. Obecnie studiuje także fortepian w klasie prof. Arturo Sacchettiego.
Jest akompaniatorem zarówno jako organista, jak i pianista. Występował z chórami i zespołami kameralnymi, takimi jak kwintet instrumentów blaszanych Katedry Metropolitalnej w Vercelli. Śpiewa także w Chórze Gregoriańskim Sant Emiliano kierowanym przez Mattia Rossi. Od 2017 roku prowadzi klasę fortepianu w Instytucie Muzycznym Carlo Soliva w Casale Monferrato. Jest organistą Organów Maroni-Biroldi ( 1839 r.) w Bazylice p.w. św. Andrzeja in Vercelli.
Beata Tarnowicz-Kamińska
Harfistka i pedagog
W 1986 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie Katarzyny Staniewicz-Wasiółki i od tego roku związana jest z zespołem Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, z którym wielokrotnie występowała jako solistka w koncertach symfonicznych i kameralnych oraz nagrała program dla holenderskiej telewizji HD z Koncertem na flet i harfę W. A. Mozarta wydanym następnie na płytach CD przez kilka wytwórni płytowych w Europie i USA. Jako solistka występowała też z orkiestrami filharmonii w Lublinie, Olsztynie, Wałbrzychu oraz zespołem Camerata pro Arte z Łodzi. W swojej karierze artystycznej współpracowała z większością polskich orkiestr symfonicznych i operowych, a także z orkiestrą operową i symfoniczną w Porto ( Portugalia )i Orkiestrą Festiwalową z Lipska ( Niemcy ).
Od 2006 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Łodzi prowadząc klasę harfy oraz zespoły kameralne o zróżnicowanym składzie instrumentalnym. Jej studenci i absolwenci zdobyli dziesiątki nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Jako harfistka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej prezentując i nagrywając utwory dedykowane duetowi, który tworzy wraz ze swoim mężem Krzysztofem Kamińskim - fagocistą. To właśnie za tę działalność została uhonorowana w 2021 r. prestiżową nagrodą - statuetką „Muzycznego Orła” (nagroda główna w kategorii „Prawykonania”) za wykonanie utworu Krzysztofa Grzeszczaka „Sine nomine” na I Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły 2020”.
Juliusz Wesołowski
Harfista
Urodzony w 1994 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi (studia ukończone z wyróżnieniem) pod kierunkiem mgr Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Przygodę z harfą rozpoczął w wieku lat 11, a swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wielu wybitnych artystów, m.in. Catherine Michel, Eleanor Turner. W 2018 roku został laureatem Stypendium Młoda Polska, a także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Koncertuje w Polsce i poza jej granicami (Szwecja, Rosja, Ukraina, Hong Kong, Austria, Niemcy).
Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych konkursach, masterclass, a także pozostałych kursach muzycznych. Jego najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia artystyczne to: I nagroda w kategorii solowej na Glowing Harp International Harp Competition Kharkiv, I nagroda na II International Karel Patras Harp Competition w Pradze, I nagroda na VI International Stockholm Music Festival, III nagroda na VIII Savshinsky International Music Competition Petersburg, uzyskanie statusu finalisty The 4th Hong Kong International Harp Competition i kameralne - Grand Prix oraz I nagroda w kategoriach IV i V na VIII konkursie duetów harfowych w Cieszynie, II nagroda na Grand Prize Virtuoso International Music Competiton Salzburg, Honorable Mention with Very Good Results na II Rising Stars Grand Prix Berlin.
Juliusz Wesołowski realizuje się również jako kameralista oraz muzyk orkiestrowy - współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami (jako solista m.in. z Kharkiv State Philharmonic, Filharmonią Sudecką oraz muzyk orkiestrowy) Od 2018 roku pełni rolę pierwszego harfisty Filharmonii Koszalińskiej.