Historia
Wydarzenie o charakterze ogólnopolskim organizowane od 1967 roku, od pierwszej edycji pod honorowym patronatem Ministra Kultury. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym Festiwalu był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 roku. Od 2000 roku dyrektorem artystycznym FPP jest Jan Popis.
Słupski Festiwal jest jedynym tego rodzaju festiwalem muzycznym w kraju, na którym swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy. Na festiwalowej estradzie wystąpili najznakomitsi wirtuozi fortepianu: Witold Małcużyński, Miłosz Magin, Władysław Kędra, Tadeusz Żmudziński, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Lidia Grychtołówna, Janusz Olejniczak, Adam Harasiewicz i inni.
Na FPP występowały również wybitne duety fortepianowe, zespoły kameralne i orkiestry filharmoniczne z Gdańska, Olsztyna, Częstochowy, Białegostoku, Zielonej Góry, Poznania, Koszalina. Od 1980 roku orkiestrą akompaniującą solistom jest słupska orkiestra, która od 2005 roku przyjęła nazwę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, a od 2017 roku otrzymała imię Wojciecha Kilara.
Z festiwalem związane były konkursy kompozytorskie na skomponowanie utworów fortepianowych, a nagrodzone utwory wykonywano na festiwalach, wzbogacając literaturę muzyczną.
Na FPP miały miejsce prawykonania koncertów na fortepian i orkiestrę: Norberta Mateusza Kuźnika w 2002 roku, Piotra Mossa w 2003 roku, a w 2006 roku Leszka Kułakowskiego – pianisty i kompozytora ze Słupska.
Od 1974 roku istotnym nurtem FPP jest Estrada Młodych, która wyłania laureatów, a następnie promuje szczególnie utalentowanych młodych pianistów. Jednym z wielu jej laureatów, uznanych dziś w świecie wirtuozów fortepianu, jest zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2005 roku Rafał Blechacz.
Od 1975 roku przed festiwalową publicznością prezentują się uczestnicy narodowej ekipy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Z Festiwalem Pianistyki Polskiej związane są różne inicjatywy społeczne, a wśród nich ufundowanie (w dużym stopniu ze środków publicznych) w 1972 roku pierwszego i jedynego dotąd w Polsce pomnika Karola Szymanowskiego (dłuta prof. Stanisława Horno-Popławskiego), a w 1976 roku pomnika Fryderyka Chopina (dłuta Mieczysława Weltera).
W 2006 roku z okazji jubileuszowego 40. Festiwalu odsłonięta została Klawiatura gwiazd upamiętniająca nazwiska siedmiu wybitnych, nieżyjących już, pianistów, którzy występowali na słupskiej estradzie festiwalowej.
58. FESTIWAL PIANISTYKI POLSKIEJ
57. FESTIWAL PIANISTYKI POLSKIEJ
56. FESTIWAL PIANISTYKI POLSKIEJ
Słupsk, 3 - 8 września 2022 roku
Wykonawcy:
MATEUSZ KRZYŻOWSKI – fortepian (1, 3)
ARTUR JAROŃ – fortepian (2)
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK – dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara