6 IX 2022 – wtorek, g. 19:00 Sala Filharmonii
RECITAL FORTEPIANOWY
JOANNA MARCINKOWSKA
IGNACY JAN PADEREWSKI (1860 – 1941)
- Chants du voyageur op. 8
- Allegro agitato g-moll
- Andantino melancolico a-moll
- Andantino grazioso e moderno H-dur
- Andantino mistico h-moll
- Allegro giocoso A-dur
- Caprice (genre Scarlatti) G-dur op. 14 nr 3
KAROL SZYMANOWSKI (1882 – 1937)
- Fantazja C-dur op. 14
- Wariacje b-moll op. 3
* * *
FRYDERYK CHOPIN (1810 – 1849)
- Nokturn H-dur op. 62 nr 1
- Walc As-dur op. 34 nr 1
- Walc Es-dur op. 18
- Walc As-dur op. 42
- Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Biografia Joanny Marcinkowskiej
JOANNA MARCINKOWSKA
Doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni, należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Ukończyła z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Zdobyła m.in.:
- I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1996)
- I nagrodę na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002)
- II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów K. Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (2001)
- III nagrodę i nagrodę publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001)
- nagrodę główną na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996)
Uzyskała także najwyższe laury na konkursach muzyki kameralnej:
- I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy wraz z nagrodą dla najlepszego pianisty Konkursu (1994)
- I nagrodę i Grand Prix „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (1995).
W grudniu 1996 roku, w wyniku konkursu nagrań, zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. dla najlepszego młodego pianisty polskiego.
Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Współpracowała z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak m.in.: Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Helmuth Froschauer, Ian Hobson, Bohdan Jarmołowicz, Vladimir Kiradjiev , Agnieszka Kreiner, Aleksandar Marković, Andrzej Mysiński, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski, Till Schwabenbauer, Gert Sell, Ruben Silva, Tadeusz Strugała, Ewa Strusińska, Piotr Wijatkowski, Jan Miłosz Zarzycki.
Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, jak m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "AMADEUS" w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna "Capella Bydgostiensis" w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie, Kwartet „Prima vista” (Warszawa), Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego, Polska Orkiestra "Sinfonia Iuventus" w Warszawie oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.
Jako kameralistka koncertowała z tak znanymi muzykami, jak m.in.: Stanisław Firlej, Michał Grabarczyk, Bartosz Bryła, Agata Szymczewska, Michał Bryła, Karol Marianowski, Marcel Markowski.
Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (1997,2000), w Antoninie („Chopin w barwach jesieni” (1996, 2012, 2016), w Wiedniu (1999), w Salzburgu w słynnej Mozarteum-Saal (1999), w Gaming (1997), a także: na Międzynarodowym Festiwalu w Hanowerze - „Wybitni laureaci konkursów pianistycznych” (2002), na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2013, 2016), na I Międzynarodowym Festiwalu „Ignacy Jan Paderewski” w Warszawie (2014), na Festiwalu „Dni Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej, na Festiwalu „Muzyka i Plastyka” w Lublinie, na I. Międzynarodowym Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2008), na I. Festiwalu Chopinowskim Chopiniada w Małej Filharmonii w Puszczykowie, na II. Festiwalu Muzycznym Barbakan w Krakowie (2009), na Festiwalu Gwiazdy promują w Jeleniej Górze (2010), na Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne (2010), Festiwalu „Wiosna z Fryderykiem” w Gliwicach (2012), Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna (2013) oraz na Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie (2000), na którym dokonała prawykonania IV Sonaty fortepianowej poznańskiego kompozytora Mirosława Bukowskiego. W 2002 roku wystąpiła z recitalami utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych w Sofii i Płowdiw (Bułgaria).
Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia „Merkury” w Poznaniu. Joanna Marcinkowska zasiada w jury konkursów oraz prowadzi warsztaty pianistyczne i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w 2009 r. poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszego Konserwatorium Muzycznego. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.
Za swoje osiągnięcia została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki przyznawanym poznańskim twórcom młodego pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne, Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej, Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania i Marszałka Województwa wielkopolskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa wielkopolskiego, a w roku 2015 Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.