7 IX 2022 Estrada Młodych Laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych

STSK

7 IX 2022 – środa, g. 16:00 Biały Spichlerz — Sala im. Barbary Zielińskiej

ESTRADA MŁODYCH

Laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych

JAKUB CETNAROWSKI — pianista
Recital jako nagroda specjalna na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w 2021 roku

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI (1837 – 1921)

  • Thème varié op. 62

GEORGE ENESCU (1881 – 1955)

  • Sonata D-dur op. 24 nr 3
  1. Vivace con brio
  2. Andantino cantabile
  3. Allegro con spirito

* * *

YEHUDA PROKOPOWICZ i ERYK KOSZELA — duet fortepianowy

Laureaci I Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Krakowie w 2022 roku, koncert w ramach nagrody specjalnej przyznanej przez FPP

SIERGIEJ BORTKIEWICZ (1877 – 1952)

  • Tańce i melodie na 4 ręce op. 31

FRANZ SCHUBERT (1797 – 1828)

  • Fantazja f-moll na 4 ręce, D 940
  1. Allegro molto moderato
  2. Largo
  3. Scherzo. Allegro vivace
  4. Finał. Allegro molto moderato

Biografie Jakuba Cetnarowskiego, Yehudy Prokopowicza i Eryka Koszel

JAKUB CETNAROWSKI (ur. 1997 r.)

Jest absolwentem (2012) PSM I stopnia im. Władysława Żurawlewa w Bochni, klasy fortepianu mgr Teresy Fyda. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie gdzie kształcił się w klasie fortepianu mgr Agnieszki Plata, a od roku 2015 w klasie mgr Olgi Łazarskiej. W 2017 r. rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu dr hab. Beaty Bilińskiej, prof. AM oraz w klasie kameralistyki adt dr Joanny Galon-Frant. Od 2019 r. doskonali swoje umiejętności w klasie fortepianu adt dr hab. Piotra Sałajczyka.

W latach 2011 i 2012 grając w trio fortepianowym zdobył drugie (2011), a także pierwsze (2012) miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych „Hanicki – Fest” w Kamieńcu Podolskim. W 2015 roku zajął I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie z Literatury Muzycznej. W roku 2021 podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki został uhonorowany nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie utworów Władysława Żeleńskiego, a także nagrodami pozaregulaminowymi, w tym nagrodą Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a także nagrodą ufundowaną przez nestorkę pianistyki polskiej maestrę Lidię Grychtołównę. W 2022 roku został laureatem III nagrody na VIII Polskim Konkursie Duetów.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Waldemar Andrzejewski, Wojciech Świtała, Vyacheslav Gryaznov, Orla McDonagh, Zbigniew Raubo, Philippe Giusiano, Ewa Pobłocka, Jerzy Sterczyński, Carlo Palese, Valentina Igoshina, Andrzej Jasiński. W ramach rozwoju w sztuce kameralnej współpracował m.in. z takimi profesorami jak Piotr Janosik, Marek Moś, Szymon Krzeszowiec, a także brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów:

Marcina Sikorskiego, Katarzynę Jankowską-Borzykowską, Lukasa Michela, Bartosza Koziaka oraz Veronikę Bohmovą.

Podczas studiów aktywnie uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach artystyczno-naukowych, występował na wielu koncertach międzyuczelnianych, działał w biurze organizacyjnym Międzynarodowych Kursów Pianistycznych w Katowicach (2018- 2022), a w 2021 r. odpowiadał za założenie Koła Artystyczno-Naukowego Pianistów przy Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie działa na stanowisku Przewodniczącego.

 

YEHUDA PROKOPOWICZ

Urodził się w 2005 r. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat u swojej siostry Veroniki. Od 2019 r. jest uczniem prof. Stefana Wojtasa w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

Pianista jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2021), laureatem pierwszego miejsca m.in. w konkursach: Śląskim (2021), EPTA (2021) oraz konkursie im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie (2021). W 2022 Yehuda został jedynym laureatem Konkursu o stypendium im. Anny Knapik w Kąśnej Dolnej.

Od 2018 roku współtworzy z Erykiem Koszelą duet fortepianowy ProKosz Piano Duo, który w roku 2021 otrzymał Grand Prix na międzynarodowym konkursie zespołów kameralnych KraCamera, Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Zamościu (2022) oraz I miejsce na konkursach kameralnych w Toronto (2021), w Warszawie (2022) i w Krakowie (2022). Od 2018 r. Jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona oraz od 2020 r. stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

ERYK KOSZELA

Eryk Koszela urodził 11 października w 2006 r. w Rzeszowie. Grę na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Anny Jureczko w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara. Obecnie jest uczniem Olgi Łazarskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Swoją edukację muzyczną uzupełniał również na kursach mistrzowskich, pod okiem takich pedagogów i mistrzów fortepianu jak Andrzej Jasiński, Andrzej Tatarski, Wojciech Świtała, Dang Thai Son, Hubert Rutkowski, Zbigniew Raubo, Alexandr Kobrin oraz Pavel Gililov.
Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Do jego najważniejszych nagród należą między innymi: Grand Prix VII Międzynarodowego Konkursu-Festiwalu Polskiej Muzyki Fortepianowej w Wilnie poświęconego Fryderykowi Chopinowi, I nagrody na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry oraz I nagrody ex aequo na X Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie, oraz na XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Otrzymał również Nagrodę Fundacji im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie za najlepsze wykonanie mazurka Fryderyka Chopina na 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, był zdobywcą Grand Prix oraz zwycięzcą w kategorii Walce w dwóch edycjach Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin, oraz uzyskał najwyższe nagrody na konkursach online w Toronto (również w duecie), Malezji, we Wiedniu i w Ukrainie.
Uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Gradus w Aarhus w Danii, brał udział w cyklu koncertów PREZENTACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz w XX Ogólnopolskim Mistrzowskim Kursie Pianistycznym w Dusznikach-Zdroju, a także Bisma Bacewicz International Summer Academy 2021.